Orihuela Centro, Orihuela
Mieszkanie w Orihuela
289 900 €
≈ 1 272 342 zł
Szukamy dla Ciebie najlepszych ofert!
Rynek wtórny · Costa Blanca i Costa del Sol
Mieszkania na sprzedaż w Orihueli - mamy 16 ofert w cenach od 109 000 euro do 642 500 euro. To zestawienie dotyczy miasta Orihuela położonego w głębi lądu, gdzie zabudowa jest miejska i całoroczna, a nie kurortowa. Oferty pochodzą z hiszpańskiej bazy MLS i są regularnie aktualizowane. Osobno prowadzimy nowe inwestycje deweloperskie.
Orihuela Centro, Orihuela
289 900 €
≈ 1 272 342 zł
Orihuela Centro, Orihuela
269 000 €
≈ 1 180 614 zł
Orihuela Centro, Orihuela
289 000 €
≈ 1 268 392 zł
Orihuela Centro, Orihuela
239 900 €
≈ 1 052 897 zł
Los Balcones, Orihuela
310 000 €
≈ 1 360 559 zł
Rocio del Mar, Orihuela
139 900 €
≈ 614 007 zł
Orihuela Centro, Orihuela
219 000 €
≈ 961 169 zł
Torremendo, Orihuela
109 000 €
≈ 478 390 zł
Los Balcones, Orihuela
289 000 €
≈ 1 268 392 zł
Zaznaczmy to na wstępie, bo bywa źródłem nieporozumień: ta strona obejmuje mieszkania w samym mieście Orihuela w głębi lądu, natomiast nadmorski pas z kompleksami wakacyjnymi ma własne zestawienie - apartamenty na Orihuela Costa. Zasób w mieście jest typowo miejski: kamienice w starszej części oraz bloki mieszkalne z drugiej połowy dwudziestego wieku i nowsze budynki na obrzeżach, ustawione wzdłuż ulic, a nie w zamkniętych osiedlach z ochroną. Basen wspólnotowy zdarza się głównie w nowszych inwestycjach, w starszym zasobie strefą wspólną jest klatka schodowa, a winda bywa dostawiana wtórnie. Miejsce postojowe kupuje się zwykle osobno, bo garaże podziemne mają nowsze bryły. Rozkłady projektowano pod stałe zamieszkanie: trzy sypialnie, wydzielona kuchnia, salon i balkon, często z komórką lokatorską. Metraże bywają większe niż w apartamentach nadmorskich, gdzie priorytetem był taras, a nie liczba pokoi.
W mieście oddalonym od morza znika najsilniejszy mechanizm cenowy wybrzeża, czyli dopłata za pierwszą linię i widok na wodę, a jego miejsce zajmują cechy samego budynku. Najmocniej waży rocznik razem ze stanem technicznym: lokal po gruntownym remoncie, z wymienioną instalacją, stolarką i łazienką, wyceniany jest wyraźnie wyżej niż mieszkanie o tym samym metrażu do odświeżenia. Drugi czynnik to winda w zestawieniu z kondygnacją - w starszej zabudowie jej brak realnie obniża wartość wyższych pięter, a w mieście o pofałdowanym terenie liczy się też sam dostęp do budynku. Wycenę podnoszą garaż w bryle, duży balkon lub taras, ekspozycja słoneczna i cicha ulica; obniżają ją parter przy ruchliwej jezdni i ciemny układ. Opłaty wspólnotowe pozostają niższe niż w kompleksach wakacyjnych, bo wspólnota nie utrzymuje basenu, ogrodu ani sezonowej obsługi terenu. Aktualne oferty mieszkań na sprzedaż w Orihueli pokazuje listing powyżej.
To rynek mieszkań całorocznych, kupowanych przede wszystkim do zamieszkania. Na stałe wybierają je osoby, którym odpowiada codzienne życie hiszpańskiego miasta: usługi, szkoły, targ i komunikacja działające przez dwanaście miesięcy, a przy tym wyraźnie niższy próg wejścia niż w zabudowie nadmorskiej. Na wakacje mieszkanie w tej lokalizacji sprawdza się wtedy, gdy zależy nam na bazie wypadowej, a nie na plaży za rogiem - do morza trzeba dojechać samochodem. Pod wynajem turystom nie jest to rynek pierwszego wyboru, bo miasto nie funkcjonuje jako kurort, a popyt gości sezonowych jest tu nieporównanie mniejszy niż na wybrzeżu. Znacznie lepiej pracuje najem długoterminowy, oparty na lokalnym popycie mieszkaniowym. Gdyby jednak planować wynajem krótkoterminowy, potrzebna jest licencja turystyczna wydawana w Comunidad Valenciana oraz zgodność ze statutem wspólnoty; procedurę opisujemy w poradniku zakupowym. Zasady przyznawania licencji różnią się między regionami i bywają zmieniane także na poziomie gminy, dlatego stan aktualny warto potwierdzić przed zakupem.
Pozostałe typy nieruchomości w tej gminie opisujemy osobno: domy, penthouse’y, kawalerki i studia oraz działki. Pełny przegląd lokalnego rynku znajduje się na stronie nieruchomości Orihueli.
Ceny mieszkań w Orihueli zaczynają się od 109 000 euro i sięgają 642 500 euro. Ponieważ miasto leży w głębi lądu, nie ma tu dopłaty za pierwszą linię brzegową, a o wycenie decydują rocznik budynku, stan techniczny lokalu, winda oraz miejsce postojowe. Mieszkanie po remoncie kosztuje wyraźnie więcej niż wymagające nakładów.
W tutejszej zabudowie przeważają mieszkania dwu- i trzysypialniowe o układzie zamkniętym, z wydzieloną kuchnią i balkonem zamiast tarasu, często z komórką lokatorską. Powierzchnie są zwykle większe niż w apartamentach kurortowych, bo budownictwo miejskie projektowano pod stałe zamieszkanie, a nie pod krótkie pobyty wakacyjne.
To nie jest typowo wakacyjny rynek, więc najem krótkoterminowy ma tu ograniczony potencjał - miasto leży w głębi lądu i nie żyje z turystyki plażowej. Znacznie stabilniej pracuje najem długoterminowy oparty na lokalnym popycie. Wynajem turystom wymaga licencji turystycznej wydawanej w Comunidad Valenciana i zgodności ze statutem wspólnoty.
Zakup domyka się dopiero po opłaceniu notariusza, wpisu do rejestru nieruchomości, obsługi prawnej i podatku ITP w Comunidad Valenciana, czyli po wydatku rzędu 10-13 procent wartości transakcji ponad cenę z ogłoszenia. Przy zakupie od dewelopera zamiast podatku ITP nalicza się VAT wraz z opłatą skarbową. Potem płaci się raty wspólnoty, podatek IBI i media, a w budynku miejskim bez basenu rata jest zwykle niższa niż w kompleksie nadmorskim. Koszty policzymy w kalkulatorze zakupu.
Popularne lokalizacje
Czego szukasz
Spróbuj np.